Červenec 2010

Pablo Neruda

28. července 2010 v 20:28 | T |  Žiju aneb poema
I want to do to you what spring does with the cherry trees.


..

Things have changed for me. Full of photos with great memories

14. července 2010 v 21:18 | T |  Jsem

..me and sis
Posledních několik pro mě krátkých, všeobecně však dlouhých, minut jsem strávila tím, že jsem přemýšlela, jak bych zakončila těch pár hodin mojí existence jako dítěte.

Cause he's lovin', he's touchin', he's squeezin'!

8. července 2010 v 19:16 | T |  Žiju aneb poema
Né, že by to nějak souviselo s nadpisem, ale dneska sem měla první jízdu. Mám pocit, že jednou budu tak dobrá řidička, že budu vozit děti ve Springfieldu žlutým autobusem do školy místo Ota!
Až na to, že se asi moc nedržim kraje vozovky a na to faux paux na konci, když mi řekl "podrž si spojku" a já jí hledala svojí nožičkou extra obutou do konversek, protože v těch se mi nejlíp chodí, tak se mi v nich muselo i nejlíp řídit, a nemohla sem se dohmátnou, tak sem sešlápla až k podlaze, co bylo poslední v řadě - což byla brzda. Stejnak to byla jeho chyba, že mi to řekl a přitom si jí měl sešláplou na svý straně pedálů už sám! Kdyby nebyl připoutanej, je jeho mozeček n a čelním skle.
Stejnak to určitě celou dobu řídil za mě, protože jestli ne, jsem dokonalá!
A jsem z toho tak nadržená, že vyhrabu jednu fotku z mého alba Yami (ne, ty prsa ne)
Něco lepšího!
..
A za chvíli sem dospělá!

She acts like summer and walks like rain. She listens like spring and talks like June.

1. července 2010 v 22:24 | T |  The english cuckoo
I know I became smaller in these days. And in this small form I tried to put myself in the big meanings. The clearest example from every - almost every post consists of something like general shit starting with "sometimes everything goes away from you" or "I don't believe in god" (that's true, I don't believe, but exactly this is kinda hilarious example of it).
This post has no special reason. I just don't want to write bulshits in czech, so I tried to write it in english.
I'd like to give to my blog everything which I gave it in the past. But I just can't stop wondering "what if she, he, they will read it". This is one of my problems- I care so much about what people thinking of me, saying of me etc...

Well, now I'm trying figure out who I'm and find something which will be the best for me. The more I'm thinking about it, the more I'm starting suspect nothing like "the best for you" can't ever exist. There are always some "against" and some "for". It depends only on you how far you can don't notice the "against".
I started driving school. Thanks god (or anyone) they're insured. But it will be sad to tell someone's child "sorry, I just wanted to kill the mosquito which were on my arm" (exactly this I did today and the fence seemed so close :D)
What about you and some driving experience? :D